Dnia 19.09.2017r. (wtorek) mieliśmy zaszczyt gościć wybitnego sportowca Tomasza Motykę. Nasz Mistrz to srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym. To również indywidualny i drużynowy mistrz Europy (2005), brązowy medalista indywidualnie (2003, 2011), wicemistrz Europy w drużynie (2002, 2004, 2006, 2007) i brązowy medalista Mistrzostw Świata w turnieju drużynowym (2009). Sześciokrotny Mistrz Polski – 2002, 2003, 2004, 2007, 2009, 2013. Zawodnik AZS AWF Wrocław.

Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Motyki dzieci z klas 7 sp, 2 i 3 gimnazjum miały możliwość poznania ciekawej, dla niektórych zupełnie nieznanej dotychczas dyscypliny jaką jest szermierka. Podczas pokazu, każdy chętny uczeń miał możliwość poczuć się jak prawdziwy zawodnik ubierając strój szermierczy. Po zapoznaniu się z podstawami techniki: postawa, praca nóg, działań szermierczych uczniowie mogli spróbować swoich sił w walce z przeciwnikiem (kolegą). Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i interesujące dla uczniów. Wzbudziły wiele emocji i radości.

Gry zespołowe cieszą się w naszym kraju największą popularnością. Nie każdemu dziecku odpowiada jednak „praca na wspólny rachunek”. W takim przypadku pozostaje rozejrzeć się za dyscypliną indywidualną – może właśnie szermierka? Niewątpliwą zaletą tego sportu, w odróżnieniu do pozostałych sportów walki, jest brak podziału na kategorie wagowe. Jedynym kryterium jest tutaj wiek dziecka. W tej dyscyplinie nie ma określonego „modelu mistrza”. To znaczy, że praktycznie nie przeprowadza się selekcji ze względu na określone cechy fizyczne dziecka. Na etapie seniorskim, w Mistrzostwach Świata czy na Igrzyskach Olimpijskich, rywalizują ze sobą zawodnicy bardzo wysocy i bardzo niscy, prawo i lewo ręczni, niekiedy ze sporą nadwagą oraz bardzo szczupli. Jedni nadrabiają sprytem lub silną psychiką, inni refleksem oraz sprawnością lub warunkami fizycznymi. Często okazuje się więc, że dzieci początkowo nie przejawiające szczególnych predyspozycji, osiągają wysokie wyniki w tym sporcie.

Warto nadmienić , że w szermierce duży nacisk kładzie się na zwinność, wyrabianie szybkości i przerzutności uwagi oraz orientację przestrzenną i koordynację ruchową. Jest to najbezpieczniejszy sport ze wszystkich sportów walki i ogólnie jeden z najmniej urazowych sportów ( ryzyko urazu na poziomie 3 procent w porównaniu np. z piłką nożna, piłką ręczna, siatkówką, jazdą na rowerze).

Jedno jest pewne, szermierka uczy samodyscypliny i samodzielności, przestrzegania zasad fairplay, myślenia strategicznego i szybkiego podejmowania decyzji.

Mam nadzieję, że dzisiejsze zajęcia będą motywacją do rozpoczęcia przygody z szermierką. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na zajęcia prowadzone przez naszego gościa.

Iwona Szwedo

« 1 z 4 »